Początek książki...O Galicji ...Zdjęcia z kresów ..Mapy historyczne..Kresy wschodnie Wyszukiwarka GenealogicznaKsięgarnia “Kresy Wschodnie”

Luźne uwagi na temat naszej historii .

Tadeusza Brożbara

Nie musisz się zgadzać z moimi poglądami ale pomyśl nad tym jels masz jakieś uwagi wpisz się tutaj-Księga Gości

początek


Powstanie Warszawskie czy było konieczne?


Obchodzimy obecnie hucznie 60 rocznicę Powstania Warszawskiego. Nasi politycy wypominają Rosjanom że nie pomogli nam w tym czasie.

Jacy ci nasi politycy naiwni. Uważają , że Polacy są pępkiem świata . Wszyscy muszą nam naskakiwać jakby my byli narodem wybranym.

Przeanalizujmy sobie to wszystko jeszcze raz i pamiętajmy powiedzonko w polityce nie ma sentymentów.

Jest 1944 rok. Rosjanie prowadzą ofensywę już 3 miesiąc . wojska podchodzą pod Warszawę ale skrzydła frontów gdzie są . KURLANDIA jest pod okupacją niemiecką , dopiero rusza ofensywa na południu ,22 lipca 1944 roku dopiero wyzwolono Jazłowiec na Podolu . czyli skrzydła są dalej na południe niż w 1920 roku w czasie cudu Warszawskiego wojska mogą się znaleść w podobnej sytuacji jak w tamtym roku .W tym czasie czyli 1 sierpnia wybucha powstanie skierowane przeciw Niemcom ale bez powiadomienia Rosjan o planowanym wystąpieniu.

Przed Warszawą zniszczono ponad 300 czołgów rosyjskich. Wojska przebyły ponad 300 km. Czyli tyle ile wynosi średnio głębokość natarcia . Jak najlepiej zdobyć miasto ? A przez uderzenie ze skrzydła . Forsowanie pod Dębnem przez jednostki Polskie się nie udaje .

A teraz samo powstanie . Kto był prawdziwym adresatem tego powstania . Jakie było uzbrojenie jednostek powstańczych. ?

Historycy wszyscy są zgodni byli to Rosjanie. Czy oni byli tak naiwni ,że Rosjanie tego nie zrozumią? Chyba tak polityków mamy naiwnych dawniej i teraz. Stalin pozwolił na przegraną ponieważ wiedział kto był dla nich głównym wrogiem. A angole ? Chcieli wygrać wojnę z jak najmnieszymi stratami ( jak się nie mylę straty zabitych anglików wynoszą około 300 tyś ludzi czyli tyle co nic Polaków zginęło w powstaniu 200 tyś ) przecież mogli zaatakować Niemców od strony Bałkanów ale nie dla nich liczył się każdy żołnierz. Niech z Niemcami walczą Rosjanie my się przyłączymy na końcu. Jak długo zdobywali Francję chyba co najmniej 4 miesiące jak Niemcy ją zdobyli w ciągu miesiąca .

Uzbrojenie Prawie żadne , każą zdobywać broń na nieprzyjacielu . Czyli hura kosynierzy jak za Kościuszki na wroga.

Strategia czy opanowano mosty łączące oba brzegi Wisły nie. To jak ruscy mniej zdobyć Warszawę przecież tam by ich zginęło tysiące znając ich sposób walki Tyko można było to osiągnąć uderzając z flanki. Bez koordynacji z odsieczą to naprawdę było samobójstwo .

A oprawa dyplomatyczna przed powstaniem to była kpina żadna .

Pięknie powiedział jeden z historyków w telewizji dowódca , który wysyła żołnierzy do ataku bez broni to jest zbrodniarz. Po powstaniu Bor-Komorowski miał wielkie do siebie pretensje że wydał taki rozkaz , a my obecnie jego wychwalamy za te powstanie. Ludzie tam zginęło prawie 200 tys. ludzi miasto zostało zniszczone czy warto było to robić .

Na Rosjanach to nie wywarło żadnego wrażenia przecież 300 tyś ludzi zginęło w Leningradzie ale tam w wciągu prawie 3 lat. Ale Stalin przyzwyczaił ich do takich danin ludzkich tam się szło do ataku "za Stalina za rodinu" i się ginęło .

A angole czy zaprotestowali głośno nie coś tam powiedzieli i przeszli dalej liczyli na ruskich.

Gdzie był błąd tego wszystkiego , a w wyjściu Armii Andersa . Polacy nie chcieli im pomóc to co oni będą pomagać burżujom ( Chyba tak myślał Stalin)

Berling chciał pomóc wysłał do walki dwie dywizje stracił około 3 tyś ludzi prawie samych kresowiaków z których połowa to dawni AK-owcy. Między nimi byli moi wujkowie powołani do wojska 20 maja 1944 , a zamieszkiwali koło Grzymałowa i do walki już weszli we wrześniu W mojej rodzinie wspomina się jak to leżeli 5 dni w wodzie taki był ostrzał. (Jak pamiętamy Anders tworzył armie prawie rok i ewakuował się do Iranu aby tam pomagać angolom i pozostawił Polaków w Rosji samych. Takich mamy i mieliśmy polityków)Strącił za to dowództwo wojska . Ale chciał pomóc . Inni tylko gadali.