Początek książki...O Galicji ...Zdjęcia z kresów ..Mapy historyczne..Kresy wschodnie Wyszukiwarka GenealogicznaKsięgarnia “Kresy Wschodnie”

Luźne uwagi na temat naszej historii .

Tadeusza Brożbara

Nie musisz się zgadzać z moimi poglądami ale pomyśl nad tym jels masz jakieś uwagi wpisz się tutaj-Księga Gości

początek

Berling, a Anders kto zdrajca . a kto bohater czy można to jednoznacznie stwierdzić ?

Obecnie wszyscy u nas mówią , że Anders to bohater , a Berling zdrajca sprzedawczyk komunistyczny.

Po kolei.

Racje maja wszyscy mówiąc że po wrześniu Berling za bardzo poszedł na współpracę z sowietami , ale jak postąpił Piłsucki podczas I wojny światowej też poszedł na współpracę z zaborcami . Może Berling przewidział , że za jakiś czas może własne Sowieci będą naszymi sojusznikami.

Co robił w tym czasie Anders był w więzieniu i co zdziałał nic . Jego kolegów wymordowano . Udało mu się . Nie wiemy . Ale chyba nie sypał.

Teraz Armia Andersa zaczęto ją organizować na jesień 1941 roku i nie można jej było zorganizować aż do maja 1942 roku. W tym czasie Rosjanie nie jedną Armię zorganizowali i stracili. czy nie było to specjalne spowolnienie. Zwala się na Rosjan . że nie dawali odpowiedniej ilości pożywienia , a czy ich wojsko i ludność miała żywności pod dostatkiem? Jeli tak to racja winni są Rosjanie jeśli nie to jest chybiony argument Ile to można żywić darmozjadów który nie chcą walczyć ( z punku widzenia rosjan nie moim).

Uzbrojenie . Kto miał ja uzbroić Rosjanie czy też Anglicy i Amerykanie . Jak się nie mylę Rosjanie mieli uzbroić 5 dywizję i to zrobili my się nie zgodziliśmy jej wysłać na front. Może i dobrze .A co zrobili alianci Przysłali nam broń nie tego nie zrobili tylko naciskali Rosjan na wysłanie Armii do Iranu . Rosjanie szli nam na rękę przesunęli miejsce formowania Armii z Syberii na południe . W końcu wyrazili zgodę na wycofanie Armii do Iranu. Po co im Armia która nie walczy tylko trzeba ją karmić i jeszcze im sieje ferment na tyłach . Tak to było z ich punku widzenia. Pamiętajcie w polityce nie ma sentymentów. A u nas za politykę brali się idealiści.

A co z Polakami jacy zostali w Rosji Polacy w swojej naiwności myśleli że Rosjanie pozwolą in robić zaciąg do armii polskiej. Rosjanie nie byli głupi pomyśleli sobie szkoda mięsa armatniego wysyłać angolom trzeba samemu je zagospodarować.

Berling został z dwoma oficerami i swoja przeszłą żoną . Ja uważam ,że on postąpił słusznie. Mam taki przypadek w rodzinie mojej ,żony było 6 braci i rodzice . Zostali wywiezieni na Sybir w 1940 roku na Sybir. Jak ogłoszono amnestię pojechali z wołogrodzkiej obłasti do armii ANDERSA Ich Mama umarła gdzieś na stepie tam ją pochowano. Aby dojechać sprzedawali tytoń pomieszany z sianem i jakoś się udano . W czasie ewakuacji 5 braci i Tata ewakuowali się mój teść mając 16 lat został tak był chory.

Tak został sam jak palec w Rosji. I tylko dzięki temu że Berliing organizował Armię w Rosji mógł jakoś do polski wrócić.

To trzeba brać pod uwagę przy ocenie postawy Berlinga.

Wiem też o tym ,że wysłał żołnierzy do walki nie wyszkolonych pod Lenino. Tam ich zginęło ponad 2 tysiace. Ale jak postąpił ANDERS pod Monte Cassino , mógł zaatakować z flanki wykorzystać sukces sąsiadów . Nie on wysłał swoich żołnierzy na atak frontowy. Ile szkolił żołnierzy Berling chyba 3 miesiące a Anders chyba 2 lata nie licząc okresu rosyjskiego. I kto był lepszym żołnierzem.?

Innym tematem jest poddanie się około 600 żołnierzy polskich niemcom pod Lenino ale to inny temat . Może ktoś wie więcej .

Berling , a Anders kto zdrajca , a kto bohater.

moja odpowiedz jest taka:

Berling może nie jest bohaterem ale był politykiem przewidującym ,

Anders nie był bohaterem ale normalnym polskim pieniaczem ( słowo może za bardzo ostre) który nie liczył się z realiami był zapatrzony na siebie i przyczynił się, że duzo straciliśmy nawet do tego że straciliśmy tylu ludzi podczas powstania WARSZAWSKIEGO od niego się to zaczęło.